Selüloz

Hayatımızın birçok alanında kullandığımız kâğıt maddesinin üretiminde kullanılan temel madde selülozdur. Selüloz maddesi ise genellikle ağaçtan üretilir. Lakin ağacın yanı sıra birçok farklı bitkiden de selüloz üretimi yapılabilir. Özellikle mevsimlik bitkisel ürünlerden selüloz üretilmesi kağıt üretiminde kullanılan hammaddeler arasında oldukça yaygınlaşmıştır.

Kağıt üretiminde kullanılan hammaddeler açısından selüloz üretiminde kullanılan ağaçlar kesilip kabuklarından ayrıldıktan sonra yongalama makineleri aracılığı ile küçük parçalara ayrılır. Bu ağaçtan selüloz üretiminin ilk adımıdır. Daha sonra bu küçük parçalar kimyasal maddeler ile işlenerek hamur haline getirilir. Bu hamur ağaç selülozudur. Elde edilen hamur ise dövme, kesme, saçaklandırma teknikleri uygulanarak tamamen homojen bir karışım haline getirilir ve kalıplara dökülür. Dökülen kalıplarda kurumaya bırakılırlar ve kuruduklarında belirli ölçüşlerde kesilerek kullanıma sunulurlar.

PPL Dış Ticaret Olarak, Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, dünyadaki lider markaların kaliteli ürünlerini, müşterilerimizle buluşturuyoruz, bunu yaparken müşterilerimize; kalite, süreklilik, verimlilik ve fiyat avantajlarıyla, onlara sektörde rekabet avantajı sağlıyoruz.